SMC RDQB100-40 RQ Series Compact Cylinder With Air Cushion
SMC
SKU:
RDQB100-40
Current Stock:
RQ Series Compact Cylinder With Air Cushion
  • Adds the air cushion mechanism to the CQS and CQ2 series compact;?cylinders, extending the body length only +2.5 mm to 13 mm;
    Mounting Style:
    Through-hole (Standard)
    Bore Size:
    Bore Size 100 mm
    Port Thread Type:
    M Thread,Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 40 mm