SMC RDQB20-25-M9PSAPC RQ Series Compact Cylinder With Air Cushion
SMC
SKU:
RDQB20-25-M9PSAPC
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
RQ Series Compact Cylinder With Air Cushion
  • Adds the air cushion mechanism to the CQS and CQ2 series compact; cylinders, extending the body length only +2.5 mm to 13 mm;
    Bore Size:
    Bore Size 20 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 25 mm
    Body Option:
    Rod end female thread (Standard)
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)