SMC RDQB50-30M-M9BAL RQ Series Compact Cylinder With Air Cushion
SMC
SKU:
RDQB50-30M-M9BAL
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
RQ Series Compact Cylinder With Air Cushion
  • Adds the air cushion mechanism to the CQS and CQ2 series compact; cylinders, extending the body length only +2.5 mm to 13 mm;
    Bore Size:
    Bore Size 50 mm
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 30 mm
    Body Option:
    Rod End Male Thread
    Auto Switch:
    Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)