SMC RHCB40-250 RHC Series High Power Cylinder
SMC
SKU:
RHCB40-250
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
RHC Series High Power Cylinder
  • Smooth cushioning from high speed operation (3000 mm/s) with; light loads and low/medium speed operation with heavy loads;
  • Mounting Style:
    Basic Type
    Bore Size:
    Bore Size 40 mm
    Port Type:
    Rc
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 250 mm