SMC RSDQB16-10TZ-M9BWL RSQ-Z Series Stopper Cylinder Fixed Mounting Height
SMC
SKU:
RSDQB16-10TZ-M9BWL
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
RSQ-Z Series Stopper Cylinder Fixed Mounting Height
  • Various rod end configurations:10 types; Shape can be selected to suit the intended application;
  • Lever type rod end selected according to applications;
  • Easy replacement of shock absorbers;
  • Three types of mounting; Rod end tapped, Head end tapped, Through-hole
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    Through-hole(Standard)
    Bore Size:
    Bore Size 16 mm
    Port Thread Type:
    M Thread( 12- 16)
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 10 mm
    Action:
    Single Acting Spring Extend
    Piston rod end type:
    Round Bar
    Mounting Bolt:
    None
    Auto Switch:
    2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)