SMC RSDQB50-20DKZ-M9PSAPC RSQ-Z Series Stopper Cylinder Fixed Mounting Height
SMC
SKU:
RSDQB50-20DKZ-M9PSAPC
Current Stock:
RSQ-Z Series Stopper Cylinder Fixed Mounting Height
  • Various rod end configurations:10 types; Shape can be selected to suit the intended application;
  • Lever type rod end selected according to applications;
  • Easy replacement of shock absorbers;
  • Three types of mounting; Rod end tapped, Head end tapped, Through-hole
  • With Auto Switch(Built-in Magnet):
    With Auto Switch
    Mounting Style:
    Through-hole(Standard)
    Bore Size:
    Bore Size 50 mm
    Port Thread Type:
    M Thread(?12-?16)
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 20 mm
    Action:
    Double Acting
    Piston rod end type:
    Chamfered
    Mounting Bolt:
    None
    Auto Switch:
    Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)