SMC SQ1240DN-5LOB1-C6-Q SQ1000 Series 5 Port Solenoid Valve Plug Lead Unit Valves
SMC
SKU:
SQ1240DN-5LOB1-C6-Q
Current Stock:
SQ1000 Series 5 Port Solenoid Valve Plug Lead Unit Valves
  • Power saving: 0.4 W (Standard);
  • Easy to add or decrease the number of valve stations;
  • Easy valve maintenance. Mountable with one screw;
  • Easy replacement of clip type One-touch fittings;
  • Connector entry direction can be changed with a single push;
  • 4 position dual 3 port valve;
  • Built-in back pressure check valve (Option);
  • Manifold type No.: SS5Q13?SS5Q14?SS5Q23?SS5Q24
  • Type Of Actuation:
    2 Position Double
    Seal:
    Metal Seal
    Function:
    2 Position Double Double Solenoid Specifications
    Function:Negative Common:
    Negative Common
    Option:External Pilot Specifications:
    None
    Rated Voltage:
    24 VDC