SMC VNC411A-N25A-1DZ VNC Series Process Coolant Valve External Pilot Solenoid
SMC
SKU:
VNC411A-N25A-1DZ
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
VNC Series Process Coolant Valve External Pilot Solenoid
  • For controlling coolants (cutting fluid) used in machine tools;
  • Maximum operating pressure: 0.5 MPa, 1 MPa;
  • Air operated, external pilot solenoid
  • Valve Size:
    25mm(When N.C.at 1 Mpa,Orifice Diameter is 16mm)
    Valve Type:
    N.C.0.5MPa
    Seal Material:
    NBR Seals
    Thread Type:
    NPT
    Bore Size:
    1
    Rated Voltage:
    100 VAC 50/60Hz