SMC
SKU:
ZK2A10K5CL2A-06-B
Current Stock:
SMC ZK2A10K5CL2A-06-B ZK2A Series Ejector System Vacuum Unit
Technical Specifications:
Feature Specification
Nozzle Size 1.0 mm (typical for this series)
Vacuum Port Size ø6 mm one-touch fittings
Supply Valve Type Normally Open (N.O.)
Control Interface IO-Link compatible pressure switch
Weight Approx. 0.24 lbs (109 g)
Operating Voltage Typically 24 VDC
Body/Exhaust Type:
Body: Single Unit
Nominal Nozzle Size (mm):
?1.0
Combination Of Supply Valve And Release Valve:
Supply Valve:N.C.
Rated Voltage:
24 VDC
Pressure Switch For Vacuum/Pressure Sensor:
Type:Pressure Switch For Vacuum
Connector Specifications:
For Supply Valve/Release Valve:300 mm(Connector Assembly)
Vacuum (V) Port:
?6 mm