SMC SYJ5240-5LZ-01T SYJ5000 Series 5 Port Solenoid Valve Rubber Seal Base Mounted Single Valve
SMC
SKU:
SYJ5240-5LZ-01T
Current Stock:
SYJ5000 Series 5 Port Solenoid Valve Rubber Seal Base Mounted Single Valve
  • Combined mounting of 3 port valve and 5 port valve is possible;
  • Electricity consumption: 0.1 W (with power saving circuit);
  • Manifold type No.: SS5YJ3,SS5YJ5,SS5YJ7
  • Series:
    SYJ5000
    Type Of Actuation:
    2 Position Double
    Piping Type:
    Base Mounted
    Body Option:
    Pilot Valve Individual Exhaust For The Pilot Valve
    Coil Specifications:
    Standard
    Rated Voltage:
    24 VDC
    Electrical Entry:
    L-type Plug Connector With Lead Wire (Length 300 mm)