ABB T4N250EW ab t4n250ew
ABB
SKU:
T4N250EW
Condition:
New
Current Stock:
Overview
ABB
Molded Case Circuit Breakers, TMAX Series
Item# T4N250EW - Circuit Breaker, 3-P, 250A/600VAC, 25KAIC@480VAC, LSIG Electronic Trip, Less Terminal Lugs
TMAX Series Information
  • Branch Circuit Protector
  • UL 489 Listed E93565
  • 15 ~ 2500 Amps
  • 240/277/480/600Y VAC
  • 250/500/600 VDC
The Tmax Series of circuit breakers from ABB offer a full range of molded case circuit breakers that meet the UL 489 and CSA C22.2 Standards. Covering current ratings between 15 A and 2500 A and interrupting ratings, at 480 V AC, up to 150 kA. A wide range of accessories will complete the installation including shunt trips, auxiliary contacts, undervoltage release, and more.
Specifications
Item Number:
T4N250EW
UPC:
Brand:
Item Category:
Circuit Breakers
Subcategory:
Molded Case
Series:
TMAX
Poles:
3
Amps:
250
UL Standard:
kAIC @ 480 VAC:
25
Max Voltage:
600 VAC
Shunt Trip:
Optional
Protection:
Branch Circuit
Auxiliary Switch:
Optional
Undervoltage Release:
Terminals Included:
Sold Separately
Trip Unit:
Electronic
Mounting:
Panel
Electronic Trip Unit:
LSIG
Neutral Pole:
No
kAIC @ 240 VAC:
65
CSA Standard:
22.2
IEC Standard:
EN60898/60947-2
Neutral Protection:
No
100% Rated:
kAIC @ 600 VAC:
18
kAIC @ 500 VDC:
25
kAIC @ 600 VDC:
16
Alarm Switch:
Approvals:
UL;CSA;IEC
H x W x D:
8.07 in x 4.13 in x 4.07 in