ABB TS3H150TW
ABB
SKU:
TS3H150TW
Condition:
New
Current Stock:
Overview
ABB
Molded Case Circuit Breakers, TMAX Series
Item# TS3H150TW - Circuit Breaker, 3-P, 150A/600V, 50KAIC@480VAC, Thermal-Mag Trip, Less Terminal Lugs
TMAX Series Information
  • Branch Circuit Protector
  • UL 489 Listed E93565
  • 15 ~ 2500 Amps
  • 240/277/480/600Y VAC
  • 250/500/600 VDC
The Tmax Series of circuit breakers from ABB offer a full range of molded case circuit breakers that meet the UL 489 and CSA C22.2 Standards. Covering current ratings between 15 A and 2500 A and interrupting ratings, at 480 V AC, up to 150 kA. A wide range of accessories will complete the installation including shunt trips, auxiliary contacts, undervoltage release, and more.
Specifications
Item Number:
TS3H150TW
UPC:
Brand:
Item Category:
Circuit Breakers
Subcategory:
Molded Case
Series:
TMAX
Poles:
3
Amps:
150
UL Standard:
kAIC @ 480 VAC:
50
Max Voltage:
600 VAC;600 VDC
Protection:
Branch Circuit
Trip Unit:
Fixed Thermal / Fixed Magnetic
Mounting:
Panel
kAIC @ 240 VAC:
100
CSA Standard:
22.2
IEC Standard:
EN60898/60947-2
kAIC @ 600 VAC:
14
kAIC @ 500 VDC:
50
kAIC @ 600 VDC:
35
Approvals:
UL;CSA;IEC
H x W x D:
6.7 in x 4.61 in x 5.32 in