SMC CDS1BN125-25A-A53S-XC8
SMC
SKU:
CDS1BN125-25A-A53S-XC8
Current Stock:
Series CS1 air cylinder is SMCs largest bore cylinder. This series is available in bore sizes up to 12in. and stroke lengths up to 60in.. Additionally, the CS1 can be ordered auto-switch capable. Other options include, large bore sizes up to 12in. *, various mounting configurations, cushion for noise damping.
  • Double acting, single rod, non-lube type
  • Bore sizes: 125mm to 300mm
  • Strokes up to 2400mm available