Leuze CSL505-R05-315-M8 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
CSL505-R05-315-M8
Device type:
Receiver
Special version:
Crossed-beam scanning,Diagonal-beam scanning,Parallel-beam scanning,Teach input,Warning output
Measurement field length:
315 mm
Number of beams:
64 Piece(s)
Beam spacing:
5 mm
Minimum object diameter:
7.5 mm
Supply voltage UB:
18 ... 30 V, DC
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Type:
Digital switching output
Voltage type:
DC
Switching current, max.:
150 mA
Cycle time:
68 ms
Response time per beam:
1,000 µs
Function:
Signal OUT,Teach input,Voltage supply
Dimension (W x H x L):
12 mm x 58 mm x 400 mm
Number of LEDs:
2 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
-30 ... 50 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 65 °C