Dynapar HR62502506361 HR25 Encoder, 2.5" Flange Mount, 1/4" Shaft, 1024 PPR, IP66 Sealed
Dynapar
SKU:
HR62502506361
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
The Series HR25 is a rugged, reliable and economical encoder for industrial motion applications.
Series:
HR525-HR625
Average leadtime:
5 Business Days
Feedback Type:
Incremental
Mounting Configuration:
2.50" Servo
Technology Sensing Type:
Optical
Weight (Pounds):
3
Connection Location:
Radial
Connection Type:
Connector
Disk Material:
Mylar
Flange Material:
Aluminum
Maximum Operating Speed (RPM):
10000
Shaft / Bore Material:
Stainless Steel
Shaft / Bore Size (mm):
9.525
Shaft Type:
Shafted
Termination:
10 Pin MS
Duty Cycle:
45-55%