Leuze HT10L1.3/L69,200-M12 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
HT10L1.3/L69,200-M12
Current Stock:
Series:
10
Operating principle:
Diffuse reflection principle with background suppression
Application:
Compartment fine positioning,Exact object positioning,Push-through protection in pallet warehouse
Special version:
2 independent switching outputs,Deactivation input
Operating range:
Guaranteed operating range
Operating range, white 90%:
0.05 ... 8 m
Operating range, black 6%:
0.05 ... 3.5 m
Operating range limit, white 90%:
Operating range limit:
Typical operating range
Beam path:
Collimated
Light source:
Laser, Red
Wavelength:
658 nm
Laser class:
1, IEC/EN 60825-1:2014
Light spot size [at sensor distance]:
7 mm x 7 mm [7,000 mm]
Type of light spot geometry:
Rectangular
Accuracy:
30 mm
Temperature drift:
2 mm/K
Black/white behavior:
10 mm
Protective circuit:
Polarity reversal protection,Short circuit protected,Transient protection
Supply voltage UB:
18 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 15 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 150 mA
Number of deactivation inputs:
1 Piece(s)
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Switching principle:
IO-Link / light switching (PNP)/dark switching (NPN)
Switching principle:
Light switching (PNP)/dark switching (NPN)
Switching frequency:
40 Hz
Response time:
50 ms
Readiness delay:
300 ms
Type:
IO-Link
COM mode:
COM2
Min. cycle time:
COM2 = 2.3 ms
Specification:
V1.1
SIO-mode support:
Yes
Function:
Deactivation input,Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
200 mm
Sheathing material:
PUR
Cable color:
Black
Wire cross section:
0.14 mm²
Thread size:
M12
Type:
Male
Material:
Plastic
No. of pins:
5 -pin
Encoding:
A-coded
Dimension (W x H x L):
25 mm x 65 mm x 55 mm
Housing material:
Plastic
Lens cover material:
Glass
Net weight:
90 g
Housing color:
Red
Type of fastening:
Through-hole mounting,Via optional mounting device
Type of display:
LED
Operational controls:
Membrane keyboard
Function of the operational control:
Range adjustment
Ambient temperature, operation:
-40 ... 50 °C
Ambient temperature, storage:
-40 ... 70 °C