Leuze IS 244PP/22-20E-TB.4 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
IS 244PP/22-20E-TB.4
Current Stock:
Series:
244
type. operating range limit Sn:
20 mm
Operating range Sa:
0 ... 16.2 mm
Special version:
Antivalent
Protective circuit:
Inductive protection,Polarity reversal protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
10 ... 30 V, DC
Residual ripple:
0 ... 20 %, From UB
Open-circuit current:
0 ... 20 mA
Repeatability, max. (in % of Sr):
10 %, For UB = 20 … 30?V?DC, ambient temperature Ta = 23?°C ± 5?°C
Switching hysteresis:
5 %
Number of digital switching outputs:
2 Piece(s)
Voltage type:
DC
Switching current, max.:
200 mA
Residual current, max.:
0.5 mA
Voltage drop:
? 2 V
Switching principle:
NO contact – Antivalent
Switching principle:
NC contact – Antivalent
Switching frequency:
440 Hz
Readiness delay:
80 ms
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Signal OUT,Voltage supply
Type of connection:
Terminal
No. of pins:
4 -pin
Design:
Cubic
Dimension (W x H x L):
40 mm x 40 mm x 118 mm
Type of installation:
Embedded
Housing material:
Plastic
Plastic housing:
PA 66
Sensing face material:
Plastic, Polyamide (PA 66)
Net weight:
225 g
Housing color:
Black
Type of fastening:
Through-hole mounting
Standard measuring plate:
60 x 60 mm², Fe360
Type of display:
LED
Number of LEDs:
4 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
-25 ... 85 °C
Ambient temperature, storage:
-25 ... 85 °C