Leuze MLC301T40-1050 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC301T40-1050
Current Stock:
Series:
MLC 300
Device type:
Transmitter
Contains:
2x BT-NC sliding block
Application:
Access guarding,Danger zone guarding,Hand protection
Functions:
Range reduction,Transmission channel changeover
Type:
2, IEC/EN 61496
SIL:
1, IEC 61508
SILCL:
1, IEC/EN 62061
Mission time:
20 years, EN ISO 13849-1
Resolution:
40 mm
Protective field height:
1,050 mm
Operating range:
0 ... 20 m
Synchronization:
Optical between transmitter and receiver
Light source:
LED, Infrared
Wavelength:
940 nm
Mean power of transmitter diode:
50 µW
Transmitted-signal shape:
Pulsed
LED risk group:
Exempt group (in acc. with EN 62471:2008)
Protective circuit:
Overvoltage protection,Short circuit protected
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
50 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Number of digital switching inputs:
1 Piece(s)
Type:
Digital switching input
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Voltage type:
DC
Function:
Control input range reduction
Number of connections:
1 Piece(s)
Function:
Machine interface
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Male
Material:
Metal
No. of pins:
4 -pin
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Length of connection cable, max.:
100 m
Permissible cable resistance to load, max.:
200 ?
Dimension (W x H x L):
29 mm x 1,116 mm x 35.4 mm
Housing material:
Metal
Metal housing:
Aluminum
Lens cover material:
Plastic / PMMA
Material of end caps:
Diecast zinc
Net weight:
1,200 g
Housing color:
Yellow, RAL 1021
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Mounting on Device Column,Swivel mount
Type of display:
LED
Number of LEDs:
2 Piece(s)
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %