Leuze MLC500T90-1500H Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC500T90-1500H
Transmitter
Cascading:
Host
Access guarding,Danger zone guarding
Functions:
Range reduction,Transmission channel changeover
Resolution:
90 mm
Protective field height:
1,500 mm
Operating range:
0 ... 20 m
Number of beams:
20 Piece(s)
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
50 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
5 -pin
Cascade, Guest Out,Cascade, Middle Guest Out
Type of connection:
Cable with connector
Cable length:
330 mm
Sheathing material:
PUR
Female
Material:
Plastic
No. of pins:
8 -pin
Permissible conductor cross section, type.:
0.25 mm²
Dimension (W x H x L):
29 mm x 1,566 mm x 53 mm
Net weight:
1,725 g
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Swivel mount
Ambient temperature, operation:
0 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %