Leuze MLC500T90-1800 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
MLC500T90-1800
Access guarding,Danger zone guarding
Functions:
Range reduction,Transmission channel changeover
Resolution:
90 mm
Protective field height:
1,800 mm
Supply voltage UB:
24 V, DC, -20 ... 20 %
Current consumption, max.:
50 mA
Fuse:
2 A semi time-lag
Switching voltage high, min.:
18 V
Switching voltage low, max.:
2.5 V
Switching voltage, type.:
22.5 V
Connector
Thread size:
M12
0.25 mm²
Dimension (W x H x L):
29 mm x 1,866 mm x 35.4 mm
Net weight:
1,950 g
Type of fastening:
Groove mounting,Mounting brackets,Mounting on Device Column,Swivel mount
Ambient temperature, operation:
-30 ... 55 °C
Ambient temperature, storage:
-30 ... 70 °C
Relative humidity (non-condensing):
0 ... 95 %