Leuze RSL420-L/CU416-25 Industrial Sensor System
Leuze
SKU:
RSL420-L/CU416-25
Current Stock:
Series:
RSL 400
Application:
Functions:
Dynamic contactor monitoring (EDM), selectable,E-stop linkage,Four-field mode
Restart:
Start/restart interlock (RES), selectable
Type:
3, IEC/EN 61496
SIL:
2, IEC 61508
SILCL:
2, IEC/EN 62061
Performance Level (PL):
d, EN ISO 13849-1
PFHD:
9E-08 per hour
Mission time:
20 years, EN ISO 13849-1
Category:
3, EN ISO 13849
Resolution (adjustable):
30/40/50/60/70/150 mm
Minimum adjustable range:
50 mm
Number of field pairs, switchable:
10
Number of quads, switchable:
10
Number of protective functions:
1 Piece(s)
Number of independent sensor configurations:
Diffuse reflection, min.:
1.8 %
Operating range:
0 ... 6.25 m
Number of field pairs:
Operating range:
0 ... 20 m
Object size:
150 mm x 150 mm
Diffuse reflection, min.:
10 %
Light source:
Laser, Infrared
Wavelength:
905 nm
Laser class:
1, IEC/EN 60825-1:2014
Transmitted-signal shape:
Pulsed
Repetition frequency:
90 kHz
Angular resolution:
0.1 °
Scanning angle:
270 °
Protective circuit:
Overvoltage protection
Supply voltage UB:
24 V, DC, -30 ... 20 %
Current consumption (without load), max.:
700 mA, (use power supply unit with 3 A)
Power consumption, max.:
17 W, For 24 V, plus output load
Number of signal outputs, configurable:
4 Piece(s)
Number of safety-related switching outputs (OSSDs):
2 Piece(s)
Type:
Safety-related switching output OSSD
Switching voltage high, min.:
20.8 V
Switching voltage low, max.:
2 V
Voltage type:
DC
Switching current, max.:
300 mA
Response time:
80 ms, ?
Bluetooth, Ethernet, USB
Function:
Configuration/parametization,TCP/IP
Connection:
M12 connector, 4-pin, D-coded
Frequency band:
2,400 ... 2,483.5 MHz
Radiated transmitting power:
Max. 4.5 dBm (2.82 mW), class 2
Connection:
USB 2.0 mini-B, socket
Transmission speed, max.:
12 Mbit/s
Cable length:
? 5m,Longer cable lengths are possible using active cables.
Number of connections:
2 Piece(s)
Function:
Machine interface
Type of connection:
Cable
Cable length:
25,000 mm
Sheathing material:
PVC
Cable color:
Black
Number of conductors:
16 -wire
Wire cross section supply:
1 mm²
Wire cross section signals:
0.14 mm²
Data interface
Type of connection:
Connector
Thread size:
M12
Female
Material:
Metal
No. of pins:
4 -pin
Encoding:
D-coded
Cable resistance, max.:
15 ?
Dimension (W x H x L):
140 mm x 149 mm x 140 mm
Housing material:
Metal,Plastic
Metal housing:
Diecast zinc
Lens cover material:
Plastic/PC
Net weight:
3,000 g
Housing color:
Yellow, RAL 1021
Type of fastening:
Mounting plate,Through-hole mounting,Via optional mounting device
Type of display:
Alphanumerical display,LED indicator
Number of LEDs:
3 Piece(s)
Type of configuration:
Software Sensor Studio
Operational controls:
Software Sensor Studio
Ambient temperature, operation:
0 ... 50 °C
Ambient temperature, storage:
-20 ... 60 °C
Relative humidity (non-condensing):
15 ... 95 %