SMC 25A-CDQ2A20-15DMZ-M9NL;Secondary Battery Compatible Compact Cylinder CQ2 Series 20mm Bore 15mm Stroke DM Modification Auto-Switch
SMC
SKU:
25A-CDQ2A20-15DMZ-M9NL
Current Stock:
The SMC 25A-CDQ2A20-15DMZ-M9NL is a secondary battery compatible compact cylinder identical to the DC variant except with DM (modification) instead of DC (cushion). Part number decoded: CDQ2 = CQ2 double acting, A = A-type, 20 = 20mm bore, 15 = 15mm stroke, DM = D option with M modification, Z = auto-switch groove, M9NL = pre-mounted auto-switch.
The DM configuration specifies a different internal modification compared to the DC cushion variant. Both provide the same 20mm bore, 15mm stroke, and M9NL sensing. The DM option may provide a different port configuration, seal material, or internal mechanism modification specific to the secondary battery application requirement. All external dimensions and force specifications are the same as the DC variant.
The 25A-CDQ2A20-15DMZ-M9NL provides the DM alternative to the DC variant. For the DC cushion version, the CDQ2A20-15DCZ-M9NL provides cushioned operation. For the 16mm bore CQ2, the CDQ2A16 provides smaller bore options. For the 100mm bore, the CDQ2A100 provides maximum force. Always verify DM vs DC option with your application requirement. RoHS compliant.
Series:
25A-CQ2 (Secondary Battery)
Cylinder Type:
Compact
Action:
Double-Acting
Bore:
20mm
Stroke:
15mm