SMC CDA2YD100TN-350Z CA2Y-Z Series Smooth Cylinder
SMC
SKU:
CDA2YD100TN-350Z
Availability:
Contact us to confirm availability and lead times.
Condition:
New
Current Stock:
CA2Y-Z Series Smooth Cylinder
  • Reducing stick-slip in a low speed range;
  • Stable operation possible even at a low speed of 5 mm/s (Measurement ; based on JIS B 8377);
  • Low sliding possible even in bi-directional operation;
  • Lightweight/Improved functions (New structure equivalent to the standard ; models);
  • Interchangeable with the standard models;
    Mounting Style:
    Double Clevis Style
    Bore Size:
    Bore Size 100 mm
    Port Thread Type:
    NPT
    Cylinder Stroke:
    Standard Stroke 350 mm